7 клас

Звіт про проведення корекційно - розвиваюче заняття в 7-А.
 

Тема: «Ваша самооцінка».


Мета: Виявити рівень самооцінки учнів 7-А класу.


Методики: бесіда, тестування.

 

На уроці були присутні 14 учнів. Вони брали активну участь в обговореннях та вправах на різні теми. Відразу проявили себе троє учнів, бажаючи першими відповідати на запитання та брати участь в іграх. Наприкінці уроку було проведено тестування на рівень самооцінки. Тестування показало, що 2 учня (14%) мають низьку самооцінку, 7 учнів (50%) середній рівень самооцінки і 5 учнів (35%) високий рівень самооцінки.
 

Хід уроку

 

Кожна людина коштує рівно стільки, скільки він сам себе оцінює. Ф. Рабле.

 

Серцевина Я-концепції особистості - оцінний компонент, який називають самооцінкою. Самооцінка - це особистісне судження про власну цінність, що виражається у властивих людині установках. Це явище унікальне, суто індивідуальне і суб'єктивне; образно кажучи, «внутрішні ваги» людини, на яких він «зважує» свої достоїнства і недоліки. Самооцінка - це ставлення людини до себе, до свого характеру, зовнішнього вигляду, мови і т. п. Людина виступає для самого себе як особливий об'єкт пізнання.

Самооцінка впливає на ефективність діяльності людини і подальший розвиток його особистості. Вона тісно пов'язана з рівнем домагань людини, тобто ступенем трудності цілей, які він ставить перед собою. Розбіжність між домаганнями і реальними можливостями людини призводить до того, що він починає неправильно оцінювати себе, внаслідок чого її поведінка стає неадекватною, іноді призводить до емоційних зривів, підвищеної тривожності і важким душевним станам.

 

ГРА «ПОГОВОРИМО З ВЕЛИКИМИ»

 

Висловіть свою думку з приводу афоризмів. Чи згодні ви з ними? Чи актуальні вони сьогодні?

 ·        «Не потрібно цінувати себе вище своїх здібностей і не потрібно себе принижувати» В. фон Ґете.

 ·        «Якщо хтось похвалить тебе, перевір сам, чи вірно це» Катон Старший.

 ·        «Людину треба оцінювати не тільки по його справах, але і з його прагненням» Демокріт.

 ·        «Людина може залишатися собою лише в тому випадку, якщо він невпинно прагне піднестися над собою» Ж. Ла-шелье.

 

Основними засобами самооцінки є:

 ·        самоспостереження,

 ·        самоаналіз,

 ·        самозвіт,

 ·        самокритика,

 ·        порівняння.
 

 1. ВПРАВА «САМОСПОСТЕРЕЖЕННЯ».

 

Поспостерігайте за собою під час виконання роботи, під час розмови, суперечки, виступу і т. п. Зацікавлена, відповідальна і врівноважена ви людина? У чому і як це виражається? Як впливає на ваше самопочуття?

Ці спостереження допоможуть краще зрозуміти свій внутрішній світ, свої думки, переживання, почуття; дозволять фіксувати їх прояв. Самоспостереження відіграє важливу роль у формуванні самосвідомості і самоконтролю.

 

 2.   ВПРАВА «КОНТРОЛЬ НАД СИТУАЦІЄЮ».

 

Поспостерігайте за собою в складній життєвій ситуації.
Це важко! Порівняйте побачене з думкою тих, хто був свідком, а не учасником. Проаналізуйте ситуацію, порівняйте спостереження, зробіть певні висновки. Бути критичним, об'єктивним по відношенню до себе, казати собі (особливо невтішну) правду нелегко; але визнати помилки - благородно, а виправити їх - мудро.

 

 3. ВПРАВА «ПІЗНАЮ СЕБЕ».

 

Для формування навичок самоспостереження і самопізнання можна використовувати:

 ·        самоанкетування,

 ·        самоопитування,

 ·        спогади,

 ·        асоціації і т. п.

Результати фіксувати в щоденнику, листах собі, автобіографії, оповіданнях-історіях і т. п.

Наприклад, міні-анкета «Ставлення до часу»:
1. Цінував ти свій і чужий час протягом дня? Як?
2. Було так, що тобі нічим було зайнятися? Чому?
3. Не втрачав ти даремно час? Коли і чому?

 

Зроби певні висновки.
 

«...Якщо кожен з нас кожен день буде робити щось досконаліше, ніж учора, і робити це свідомо, це прагнення неминуче позначиться в його свідомості, а сума прагнень змінить його поведінку на краще». С. Реріх.
 

Пізнання себе.
 

Найважче - пізнати самого себе. Фалес.

Пізнання самого себе - перша умова мудрості людини.

«Розумна людина не та, хто багато знає, а той, хто знає самого себе». Гете.

Самопізнання - знання самого себе і ставлення до себе в єдності усвідомлення особистістю самої себе як цінності, цілісності та індивідуальності. Це необхідна умова успішної самоорганізації діяльності та ефективних взаємовідносин з оточуючим світом. Це засіб визначення людиною свого місця в колективі, розуміння того, які якості особистості забезпечують виконання справи, налагодження взаємин з колективом або, навпаки, заважають їм.

Приступаючи до самопізнання, необхідно враховувати, що «кожна людина - це цілий світ» (К. Чорний), що кожна людина індивідуальна. Що таке індивідуальність? Індивідуальність - це сукупність особливостей, що відрізняють однієї людини від іншого. У кожного з нас свій темперамент, характер, воля, здібності, пізнавальні процеси, свої переконання, інтереси, цілі, ідеали.

 

 4.   ВПРАВА «РОЗКАЖІТЬ ПРО СЕБЕ».

 

 ·        Що ви знаєте про себе? Постарайтеся викликати інтерес до себе.

 ·        Можливо, вас погано знають? Своєю розповіддю спробуйте змінити чиюсь думку, ставлення до себе, підкресливши свою індивідуальність, неповторність.

 

 5.   ВПРАВА «НАОДИНЦІ З СОБОЮ».

 

Проаналізуйте, що ви думаєте про себе і свого життя. Які події в своєму житті ви вважаєте важливими і значущими? Бувають випадки, моменти, коли ви собі не подобаєтеся? Чому? Що ви робите, щоб стати краще? Що цьому сприяє? Чи достатньо у вас знань про себе? Про свої можливості?

Процес самопізнання розвивається поступово, реалізується за допомогою сприйняття і осмислення своєї поведінки, дій, переживань, результатів діяльності. Пізнаючи і пізнавши себе, кожна людина стає себе іншому.

 

 6.   ВПРАВА «ЗАКІНЧІТЬ ФРАЗУ».


Подумайте і закінчіть пропозиції:
«Я знаю ...»;
«Я хвилююся, якщо ...»;
«Я радію, коли ...»;
«Я хочу бути ...»

 

 7.   «ЕКСПРЕС-АНАЛІЗ» ВИКОРИСТАННЯ СВОЇХ ОСОБИСТІСНИХ РЕЗЕРВІВ ДЛЯ САМОРОЗВИТКУ ТА САМОВИХОВАННЯ.

 

Що вам допомагає розвиватися як особистості? На що вам не шкода витрачати час? Чому? Що це вам дає для розвитку? Чи володієте ви навичками самовиховання? Якими?

Як пізнати себе? «Аж ніяк не спогляданням, тільки діями. Спробуй виконати свій обов'язок, і зараз себе пізнаєш». В. фон Ґете.

У самопізнанні співвідносяться мотиви і вчинки, бажання, потяги, прагнення. У результаті особистість виділяє для себе найбільш значимі потреби, відкриває своє справжнє «Я».

 

 8.   ВІДКРИТТЯ СВОГО «Я».


«Пізнавши самого себе, ніхто не залишиться тим, хто він є».
Т. Манн.

 

Система уявлень про самого себе, усвідомлювана і пережита людиною, на основі якої він будує свою життєдіяльність, взаємодію з іншими людьми, ставлення до себе та інших, називається Я-концепцією; це існуюча в свідомості людини система поглядів, уявлень, суджень, оцінок особисто себе, що виступає фундаментом почуття власної цінності, власної гідності, програми самовиховання.

 

 9.   ВПРАВА «ЯКИЙ Я?».

 

Охарактеризуйте себе:

 ·        Що визнаєте про себе?

 ·        Які у вас звички (корисні і шкідливі)?

 ·        Чому вони сприяють?

 ·        Як ви проводите свій вільний час?

 ·        Яке ваше психофізичне здоров'я?

 ·        З чим ви не можете погодитися, змиритися?

 ·        Чого ви хочете досягти в житті?

 ·        Що для цього робите вже сьогодні?

 ·        Чи сприяє це зміни вашої особистості і життєвій ситуації?

 ·        Якою мірою і як?

Н. Заболоцький писав:

«Як змінюється світ! і як я сам міняюся!
Лише одним ім'ям я закликаюсь, -
Насправді те, що називають мною,
Не я один. Нас багато. Я – живий».

 

 10. ВПРАВА «ОБРАЗ Я».

 

Чи знайомі ви з цим поняттям? Що воно в себе включає, з чого складається?
«Я реальний» - це те, якою людина бачить себе в даний момент; як ставиться до самого себе.
«Я динамічний» - це «маски», ролі, образи, які людина демонструє чи хотів би показати оточуючим.
«Я ідеальний» (або бажаний) - це те, яким чоловік повинен був би стати, спираючись на моральні норми, цінності; те, яким, на його думку, треба бути.

Скільки «Я» у вас? Які? У якому «Я» ви відчуваєте себе комфортніше? Коли?

 

 11.  ВПРАВА «ЗАКІНЧІТЬ ФРАЗУ».

 

Ця вправа допоможе вам ще раз задуматися про себе, своїх вчинках, почуттях.

Будь ласка, завершіть наступні фрази:
«Мені подобається, якщо ...»;
«Мені неприємно, коли ...»;
«Я байдужий до ...»;
«Мене радує ...»;
«Я захоплююся ...».

Дії і почуття людини часто висловлюють крилаті вирази. Наведіть приклади таких. Як ви їх розумієте?

 

 12. ГРА-ВПРАВА «ХТО ВИНЕН?».

 

У вас проблема, складна життєва ситуація. Ви помилилися. З-за цього хвилюєтеся, переживаєте, не можете знайти собі місця. Чому?
Хто в цьому винен? Подумайте. Не треба шукати винних, не треба перекладати відповідальність, переживання на когось. Пора подорослішати! Проаналізуйте ситуацію, дії (свої та інших людей). Зробіть висновки.

Пора вчитися відповідати за скоєне самому. Але не треба витрачати даремно свої емоції, сили і енергію. Направте їх в розумово діяльне русло.

Труднощі, з якими ми стикаємося в житті, - це перевірка рівня і зростання нашої самосвідомості, це рух до більш високого рівня буття.

 

 13.  ВПРАВА «УВАГА: ПОЗИТИВ!».

 

Згадайте свої досягнення. Відновіть картини ваших успіхів та перемог:

Як до цього поставилися близькі і дорогі вам люди?

Які почуття відчували ви самі?

Вам було приємно?

Хотілося б відчувати подібне ще і ще?

Робіть все, щоб наповнити своє життя позитивом:

 ·        частіше випробовуйте радість і гордість за себе, свої досягнення.

Складіть список справ, які ви могли б зробити найближчим часом, щоб знову відчути гордість за самого себе.

 

 14. ВПРАВА «ВІРА В СЕБЕ».

 

Будь-яку справу починайте виконувати з почуттям віри в свої сили. Говоріть частіше собі: «Я - сильна людина. Я вірю в свої сили. Я все подолаю. Я здатний перемагати і досягати успіхів. Я вірю в себе!»

 

 15. ВПРАВА «ВАША ДУМКА».

 

Як ви розумієте ці вирази? Застосовні вони до вас? Як? Коли?

 

 ·        «Куди хочу, туди поверну»;

 ·        «Я буваю сам не свій»;

 ·        «Бути без царя в голові»;

 ·        «Всередині мене все закипіло»;

 ·        «Це мені не по плечу».